چهارشنبه, خرداد ۹, ۱۴۰۳
بیلبورد سفرمنابع آموزشی

هتل ALL بهتر است یا U.All؟

همیشه در کلاس‌های شناخت صنعت گردشگری و در بحث هتل‌ها و پذیرایی و یا خیلی از مسافران به کشورهای خارجی، مبحثی مطرح می‌شود که این All‌ یا UALL چیست و چه فرقی دارند و به چه دردی می‌خورند و از همه مهمتر، کدوم برای ما بهتره؟
تو این مقاله میخوایم به معرفی همین شیوه‌های پذیرایی در اماکن اقامتی بپردازیم.

طی سال های اخیر و با افزایش کمی و کیفی تورهای گردشگری به اقصی نقاط جهان، تنوع خدمات ارائه شده توسط هتل ها نیز دستخوش تغییراتی زیادی شده است.

اگر تبلیغات تورهای گردشگری یا سایت های هتل ها را دیده باشید، حتما با اصطلاحاتی مانند هتل B.B ، هتل  H.B و نظایر آن روبرو شده اید. 

هر چند بسیاری از کسانی که زیاد به سفر و بخصوص سفرهای خارجی می روند با این اصطلاحات آشنا هستند ولی بد نیست در این ایام که فصل سفرهای تابستانی است، مروری کوتاه بر معانی این اصطلاحات داشته باشیم، که آشنایی با آنها می تواند در برنامه ریزی دقیق تر سفر بسیار مفید باشد. 

 

اتاق بدون غذا —    E.Pیا R.O

معمولا در سفرهایی که با آژانس های گردشگری می روید، با  R.O یا Room Only مواجه نخواهید شد، چون امروز تقریباً همه هتل ها دستکم یک وعده صبحانه را سرو می کنند. این نوع از هتل ها بیشتر در آمریکا یافت می شوند.

همچنین این مدل پذیرایی در اروپا با نام EP یا EUROPEAN Plan‌ معروف است.

  

اتاق + یک وعده صبحانه — B.B

اکثر هتل ها، یک وعده صبحانه به میهمانان خود ارائه می کنند. این نوع سرویس با عنوان Bed & Breakfast شناخته می شود.

هزینه صبحانه بر روی هزینه رزرو اتاق محاسبه و دریافت شده و برای صرف صبحانه ،مبلغ جداگانه ای پرداخت نمی کنید. 

البته ممکن است در برخی رستوران های هتلی، بوفه ای برای فروش برخی اقلام خاص وجود داشته باشد (مثلاً آب میوه های خاص) که اگر کسی خواست، می تواند آن را جداگانه بخرد ولی استفاده از منوی رستوران ها رایگان است.

در اکثر هتل ها ، صبحانه به صورت بوفه و سلف سرویس است و شما می توانید از انواع غذاهای و نوشیدنی های سرد و گرم به دلخواه خود و بدون محدودیت صرف کنید ولی حق بیرون بردن غذا از رستوران را نخواهید داشت. 

 

 اتاق + صبحانه + ناهار (یا شام) H.B 

در این هتل ها، شما صبحانه را دارید و علاوه بر آن، یا ناهار و یا شام نیز بدون هزینه جداگانه سرو می شود. 

این نوع سرویس با عنوان Half Board شناخته می شود.

توجه داشته باشید که در برخی از هتل ها انتخاب ناهار یا شام  با شما نیست بلکه خود هتل تعیین می کند که ناهار خواهد داد یا شام. 

این وضعیت در شهرهای مختلف بر اساس عرف و عادت هتل ها متفاوت است. مثلاً در دوبی، هتل های H.B ترجیح می دهند فرمول (صبحانه + ناهار) را اجرا کنند ولی در هتل های سواحل مدیترانه در ترکیه، بیشتر از فرمول (صبحانه + شام) استفاده می شود. 

بنابراین ، قبل از رزرو هتل، این را بپرسید که منظور از H.B وعده ناهار است یا شام.

 

اتاق + صبحانه + ناهار + شام—   F.B 

کاملاً مشخص است که Full Board همه وعده های غذایی و نوشیدنی های همراه غذا را دارد. 

   

اتاق + صبحانه + ناهار + شام + نوشیدنی ها و دسرهای رایگان از صبح تا شب All inclusive

این هتل ها اغلب امکانات تفریحی خوبی دارند، به طوری که بسیاری از مسافران، روزهایی از سفر را صرفا در هتل می گذرانند و از امکانات آن مانند استخر، پارک آبی، ساحل اختصاصی، باشگاه بدنسازی و … استفاده می کنند و می توانند علاوه بر سه وعده اصلی، هر وقت میل شان کشید، از میان وعده هایی مانند کیک، شیرینی، چای، قهوه و … به طور رایگان استفاده کنند. 

البته منظور از رایگان این است که همه این هزینه ها هنگام رزرو هتل ، محاسبه شده و به طور جداگانه مبلغی از شما گرفته نمی شود. 

این نوع سرویس با عنوان ALL Inclusive شناخته می شود.

سرو میان وعده ها و نوشیدنی ها در هتل های ALL در ساعت تعیین شده ای از شب یا شامگاه تمام می شود. 

 

اتاق + صبحانه + ناهار + شام + میان وعده ها و نوشیدنی های رایگان به صورت ۲۴ ساعته Ultra All inclusive

 ین هتل ها که با عنوان Ultra All Inclusive شناخته می شوند، حداکثر میهمان نوازی را دارند و مانند هتل های ALL هستند، با این تفاوت که میان وعده و نوشیدنی در هتل های U.ALL به صورت ۲۴ ساعته ارائه شده و هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد.

برخی از این هتل ها، امکانات و تسهیلاتی مانند کوپن ماساژ رایگان نیز به میهمانان خود (به هر نفر یا به هر اتاق) ارائه می دهند. 

نکته مهمی که مسافران باید بدان توجه داشته باشند این است که برخی هتل های U.ALL در فصل های غیر پیک که مسافرانشان اندک است، خدمات ۲۴ ساعته ارائه نمی دهند. به عنوان مثال ممکن است برخی هتل های U.ALL ترکیه در اول بهار که هوا در این کشور مانند ایران است و تعداد توریست هایش مانند تابستان زیاد نیست، خدمات U.ALL ارائه ندهند. بنابراین اگر U.ALL می خواهید، حتماً با هتل تماس بگیرید و از ارائه خدمات آن مطمئن شوید. 

البته اگر با آژانس های معتبر سفر کنید، می توانید با خیال آسوده تری سفر کنید چون آژانس های معتبر و نامدار این قبیل مسائل را بررسی و سپس با هتل ها عقد قرارداد می کنند.  

در ضمن هتل هایی که خود را Maximum All Inclusive معرفی می کنند هم همانند U.ALL ها هستند. 

 

کدام نوع هتل را انتخاب کنیم؟

حال با توجه به رده بندی هتل ها بر مبنای سرویس های غذایی، می توانید تصمیم بهتری درباره نوع هتلی که انتخاب می کنید داشته باشید. 

هر کدام از این رده ها ، قیمت خاص خود را دارند. مثلاً شما برای رزرو هتل H.B پول بیشتری نسبت به هتل B.B پرداخت می کنید. بنابراین اگر سفر شما به منظور گردش در مقصد است و صبح ، بعد از خوردن صبحانه با تور یا به طور انفرادی به گردش خواهید پرداخت و شب به هتل بر می گردید، نباید هتلی که ناهار می دهد را رزرو کنید، چون در زمان سرو ناهار بیرون از هتل هستید و عملاً در قبال پولی که داده اید ، خدمتی نمی گیرید. 

اگر از صبح تا شب بیرون هستید و ترجیح می دهید بعد از بازگشت به هتل شام مفصلی بخورید، هتل های H.B (با شام؛ نه ناهار) مناسب تان هستند ولی اگر یک شام سبک باب میل تان است، چرا هتل B.B را انتخاب نکنید تا در هزینه هایتان هم صرفه جویی شود. 

اگر برای سفر کاری می روید که صبح تا ظهر بیرون هستید و ظهر را در هتل استراحت می کنید و بعد تا آخر شب به گشت و گذار یا ادامه کار می پردازید، هتل H.B (با ناهار، نه شام) بسیار مناسب است.

 اگر هدف تان از سفر، استراحت چند روزه در یک هتل آرام و مجهز باشد، احتمالاً هتل های F.B یا ALL و U.ALL گزینه های خوبی هستند.  

 

?منبع: رسانه راه بلد

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.